Aktualności [więcej.. »]
Zmiany...
04-01-2023 22:55
Chcielibysmy poinformowac, ze firma z dniem 01.01.2023 zmienila osobowosc prawna |
Zakończenie pracy działu szkoleń
19-01-2021 10:36
Szanowni Państwo! Pozdrawiamy, Zespół MK Promar |
Aktualności
Pomówienie członka wspólnoty mieszkaniowej
27-10-2013 23:36
Działanie, które polegało na rozpowszechnianiu nieprawdziwych, nieudowodnionych, a przez to bezprawnych informacji na temat jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej przez innego członka wspólnoty, powinno spotkać się z sankcją prawną - tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie, sygn. akt I C 146/12.
W przedmiotowej sprawie powód domagał się zobowiązania pozwanego do złożenia oświadczenia skierowanego do wszystkich członków wspólnoty z przeprosinami i wyjaśnieniami, że pomówienia były bezpodstawne. Powód ponadto wniósł o zasądzenie od pozwanego na rzecz hospicjum kwoty 10.000 zł.
W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, że pozostaje ,,obiektem ataków ze strony pozwanego, który zarzuca mu działanie na szkodę wspólnoty, oszustwa, kradzież pieniędzy. Powód podniósł, że pozwany kieruje w stosunku do niego bezpodstawne zarzuty oraz godzi w dobra osobiste, cześć oraz narusza prawo do prywatności. Sąd Okręgowy uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z treścią art. 23 Kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka, takie jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
W świetle art. 24 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba, że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, aby złożyła oświadczenie odpodniedniej treści i w odpowiedniej formie.
Na zasadach przewidzianych w kodeksie może również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
W przedmiotowej sprawie doszło do naruszenia dobra osobistego w postaci dobrego imienia, godności i czci powoda będącego jednym z właścicieli lokali i zarządzającego wspólnotą. Działanie pozwanego, które polegało na rozpowszechnianiu nieprawdziwych, nieudowodnionych, a przez to bezprawnych informacji na temat powoda i podejmowanych przez niego działań, mogło spowodować, że powód w ocenie opinii publicznej oraz środowiska, w którym się obraca i które go zna, a za takie z całą pewnością można uznać członków wspólnoty, mógł i może być postrzegany, jako osoba nieuczciwa, której nie można zaufać i która własnym działaniem zmierza do niekorzystnych rozporządzeń majątkowych członków wspólnoty - przynajmniej tych, którzy są właścicielami lokali mieszkalnych.
Sąd zobowiązał, więc pozwanego do złożenia w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku pisemnego, czytelnego oświadczenia skierowanego do wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej z wyjaśnieniami i przeprosinami o ustalonej przez sąd treści. Oświadczenie to ma być wywieszone przez 30 dni na tablicach informacyjnych we wszystkich klatkach schodowych należących do wspólnoty mieszkaniowej.
Samo wywieszenie na klatkach schodowych przeprosin o treści określonej w wyroku nie jest jednak wystarczającym sposobem kompensaty krzywdy moralnej doznanej przez powoda i nie usunie dostatecznie skutków naruszenia jego dóbr osobistych, rozmiar tej krzywdy jest, bowiem znaczny, intensywność naruszenia przez pozwanego dóbr osobistych powoda była dość duża i nie ograniczała się do jednej wypowiedzi czy stwierdzenia.
Jednocześnie, biorąc też pod uwagę sytuację majątkową i rodzinną pozwanego oraz j ego wiek, sąd uznał, że kwota 2.000 zł będzie kwotą odpowiednią w realiach niniejszej sprawy.